tornala.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Tornaľa

Aktuálne spravodajstvo

Zdeno Chára má dve prvenstvá vo finále Svetového pohára

Slovenský obranca Zdeno Chára bude najstarším aj najvyšším hokejistom vo finálovej sérii Svetového pohára v Toronte.TORONTO 27. septembra (WebNoviny.sk) - Zdeno Chára bude najstarším (39 rokov) aj najvyšším (206 cm) hokejistom, ktorý sa predstaví vo finále Svetového pohára v Toronte, kde si to o trofej rozdá favorizovaná domáca Kanada a tím Európy zostavený z hráčov ôsmich krajín "starého kontinentu". "Chlapina, proti akej nechcete hrať. Je veľký, silný, pokryje veľa ľadu," povedal o slovenskom obrancovi útočník Brad Marchand, ktorý bude v tohtotýždňovej finálovej sérii hranej na dve víťazstvá teraz jeho súperom. Vzbudzuje hrôzu Cháru dokonale pozná, veď na klubovej úrovni sú dlhoročnými spoluhráčmi z Bostonu. Ale nijaké doberačky vraj nehrozia, hoci drobný Marchand (175 cm) rozhodne nepatrí medzi hokejistov, čo by si napriek chýbajúcim centimetrom nechali brnkať po svojom nose, ináč v NHL preslávenom pre svoju veľkosť. "Vzbudzuje hrôzu," pridal s úsmevom na Chárovu adresu. "To, že sa neusmievam, neznamená, že sa nebavím," tvrdí o sebe robustný Trenčan. "Mnohokrát by ste si pomysleli, že som možno smutný, ale vnútri som šťastný a usmiaty. Takýto však som a nevyjadrujem to tak navonok. Ale možno by som mal, lebo manželka tvrdí, že mám krásny úsmev," konštatuje Chára. Odporúčame: Video: Gáborík a Tatar skórovali, Európa je vo finále Gáboríka trafil puk, nestihne finále s Kanadou ani štart NHL Médiá: Senzačný postup Európy zaistili Slováci, hrdina Tatar Legendárny Gretzky chváli tím Európy, patrí do finále Gigantické fiasko, píše Wennerholm o prehre Švédov s Európou Chára trávi na ľade v priemere 22 minút Držiteľ Norrisovej trofeje pre najlepšieho obrancu NHL 2009 trávi na prestížnom turnaji na ľade v priemere takmer 22 minút. Strelil už aj jeden gól, ale rozhodujúce sú jeho vodcovské schopnosti. Podľa trénera Ralpha Kruegera je kľúčom k úspechu práve jeho prítomnosť. "Veža nielen pre svoje fyzické parametre. Je to človek vnútri tej veže, s ktorým je úžasné pracovať," podotýka kouč Európy. "Hovorili sme o mnohých veciach, ale platí, že ak nebudeme vystupovať ako tím, nič nedosiahneme. Všetci musia ťahať za spoločný koniec povrazu. Nikto si nepotreboval dokazovať vlastné ego a pracovali sme naozaj tvrdo," hovorí Chára o už teraz senzačnom úspechu, ktorým nepochybne je postup do finále SP. Myšlienka spojiť do jedného kolektívu hokejistov zo Slovenska, Nemecka, Švajčiarska, Dánska, Rakúska, Francúzska, Nórska a Slovinska sa napokon osvedčila. "Bolo pre mňa skutočné potešenie spoznať týchto hráčov a byť s nimi v jednom tíme. Naozaj dobrá skúsenosť," doplnil Zdeno Chára. Finále Svetového pohára štartuje v utorok. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zdeno Chára má dve prvenstvá vo finále Svetového pohára

Prvá rozhodkyňa v NBA končí, odpískala 919 zápasov

Violet Palmerová prelomila rodovú bariéru v roku 1997.NEW YORK 27. septembra (WebNoviny.sk) - Kariéra prvej rozhodkyne v mužskej basketbalovej NBA Violet Palmerovej sa skončila. Rodovú bariéru prelomila v roku 1997 a celkovo odpískala 919 zápasov. Stala sa tiež prvou ženou, ktorá viedla stretnutie play-off, a to 25. apríla 2006 v prvom kole medzi Indianou a New Jersey. Celkovo bola rozhodkyňou v deviatich dueloch vyraďovacej časti v šiestich rôznych sezónach. Nosila rovnošatu s číslom dvanásť. Päťdesiatdvaročná Kalifornčanka odteraz pracuje ako manažérka v rozhodcovských operáciách. Informácie priniesol Bleacher Report. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Prvá rozhodkyňa v NBA končí, odpískala 919 zápasov

Cestný pirát na Audi sa po D2 rútil takmer 190 km/h

Vodič dostal 300-eurovú pokutu, ktorú zaplatil na mieste.BRATISLAVA 27. septembra (WebNoviny.sk) – Cestného piráta chytili policajti na diaľnici D2 v smere do Českej republiky. Štyridsaťjedenročný vodič českého Audi uháňal rýchlosťou 188 km/h, čím prekročil rýchlosť o 58 km/h. Ako informovala bratislavská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová, vodič dostal 300-eurovú pokutu, ktorú zaplatil na mieste. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Cestný pirát na Audi sa po D2 rútil takmer 190 km/h

Amnesty viní Maďarov zo zlého zaobchádzania s utečencami

Správa Amnesty International bola zostavená na základe výpovedí 143 svedkov, najmä utečencov a migrantov, ako aj prešetrovania priamo v Srbsku, Maďarsku a Rakúsku.LONDÝN 27. septembra (WebNoviny.sk) - Zo zlého zaobchádzania s utečencami a ich niekoľkomesačného bezdôvodného držania vo väzbe obviňuje vládu maďarského premiéra Viktora Orbána vo svojej najnovšej správe ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI). Informovala o tom agentúra DPA. Správa bola zostavená na základe výpovedí 143 svedkov, najmä utečencov a migrantov, ako aj prešetrovania priamo v Srbsku, Maďarsku a Rakúsku. AI poznamenáva, že nový zákon umožňuje maďarským bezpečnostným zložkám vracať ľudí, ktorí nelegálne vstúpili na územie Maďarska, späť do Srbska. Podľa svedkov však pritom dochádza k fyzickému zneužívaniu v podobe bitia, kopania alebo útokov psov. Utečenci, ktorí sa snažili použiť jeden z mála legálnych hraničných priechodov do Maďarska, museli často stráviť dlhé týždne v preplnených táboroch v Srbsku. Muži bez sprievodu bývali bezdôvodne zadržaní na niekoľko týždňov. Dokonca ani väčšina ľudí s priznaným štatútom utečenca nemôže podľa AI tieto tábory opustiť. V mnohých sú konfrontovaní s neznesiteľnými hygienickými podmienkami a nedostatočnou lekárskou starostlivosťou. AI v tom vidí cielenú politiku na odradenie utečencov. V Maďarsku sa 2. októbra uskutoční referendum, v ktorom budú občania odpovedať na otázku, či sú za to, aby mohla Európska aj bez súhlasu parlamentu v Budapešti presídliť do Maďarska nemaďarských občanov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Amnesty viní Maďarov zo zlého zaobchádzania s utečencami

Metallica zverejnila skladbu Moth Into Flame

Skupina, ktorá plánuje vydať 18. novembra dvojalbum Hardwired... to Self-Destruct, predstavila k piesni aj klip. BRATISLAVA 27. septembra (WebNoviny.sk) - Americká heavymetalová kapela Metallica zverejnila skladbu Moth Into Flame. Formácia k novinke ponúkla aj videoklip, v ktorom muzikanti prezentujú pieseň v miestnosti s množstvom žiaroviek visiacich zo stropu. O réžiu klipu sa postaral Tom Kirk, s ktorým v minulosti spolupracovali napríklad Muse. Moth Into Flame sa bude nachádzať na dvojalbume Hardwired... to Self-Destruct, ktorý skupina plánuje vydať 18. novembra. Nahrávka ponúkne v základnej verzii dvanásť skladieb. Deluxe edícia bude mať o jeden disk navyše a k dispozícii bude aj deluxe box set obsahujúci bonusový materiál. Formácia z albumu predtým predstavila singel Hardwired, ku ktorému zverejnila aj videoklip. Hardwired... to Self-Destruct sa dostane na trh na CD, vinyle i v digitálnej podobe. Na produkcii pracovali členovia kapely James Hetfield a Lars Ulrich spolu s Gregom Fidelmanom, ktorý sa podieľal aj na predchádzajúcom albume kapely s názvom Death Magnetic (2008). Hudobníci plánujú podporiť očakávanú novinku aj na turné. Metallica vznikla v roku 1981 v Los Angeles a momentálne jej zostavu okrem spomínaných členov tvoria aj gitarista Kirk Hammett a basgitarista Robert Trujillo. Debutovali v roku 1983 albumom Kill \'Em All, po ktorom nasledovali štúdiovky Ride The Lightning (1984), Master Of Puppets (1986), ...And Justice For All (1988), Metallica (1991), Load (1996), Reload (1997), St. Anger (2003) a spomínaná Death Magnetic. Okrem toho majú na konte aj spoločný album s Louom Reedom s názvom Lulu (2011). V roku 2013 kapela zverejnila snímku Metallica: Through The Never, ktorú nakrútil režisér a fanúšik kapely Nimród Antal. Dokument v 3D formáte prináša netradičný pohľad na dianie na javisku aj v zákulisí, a to prostredníctvom príbehu jedného z členov štábu, mladíka Tripa, ktorého stvárnil Dane DeHaan. Informácie pochádzajú z webstránky www.rollingstone.com a archívu agentúry SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Metallica zverejnila skladbu Moth Into Flame

VšZP predlžuje stránkové hodiny

BRATISLAVA 27. septembra (WBN/PR) - V súvislosti s blížiacim sa termínom (30.9.2016), dokedy je možné zmeniť zdravotnú poisťovňu, Všeobecná zdravotná poisťovňa vychádza v ústrety poistencom, ktorí chcú túto možnosť využiť. Skúsenosti z minulých rokov totiž potvrdzujú, že veľká časť poistencov si možnosť podať prihlášku necháva na posledné dni pred uplynutím zákonom stanoveného termínu. Preto VšZP rozširuje stránkové hodiny v dňoch 28., 29. a 30.9.2016 na väčšine klientskych pracovísk. Podrobné informácie o predĺžených stránkových hodinách jednotlivých pobočiek a expozitúr nájdu poistenci na internetovej stránke poisťovne http://www.vszp.sk/novinky/pridajte-k-nam-aj-pocas-predlzenych-strankovych-hodin-5.html Bratislava, 27.9. 2016 Informovala: Petra Balážová, hovorkyňa Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo VšZP predlžuje stránkové hodiny

VšZP predlžuje stránkové hodiny

V súvislosti s blížiacim sa termínom (30.9.2016), dokedy je možné zmeniť zdravotnú poisťovňu, Všeobecná zdravotná poisťovňa vychádza v ústrety poistencom, ktorí chcú túto možnosť využiť. Skúsenosti z minulých rokov totiž potvrdzujú, že veľká časť poistencov si možnosť podať prihlášku necháva na posledné dni pred uplynutím zákonom stanoveného termínu. Preto VšZP rozširuje stránkové hodiny v dňoch 28., 29. a 30.9.2016 na väčšine klientskych pracovísk. Podrobné informácie o predĺžených stránkových hodinách jednotlivých pobočiek a expozitúr nájdu poistenci na internetovej stránke poisťovne http://www.vszp.sk/novinky/pridajte-k-nam-aj-pocas-predlzenych-strankovych-hodin-5.html Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo VšZP predlžuje stránkové hodiny

Tetra Pak predpovedá oživenie záujmu o 100 % džúsy

Bratislava 27. september 2016 (WBN/PR) – 100% Juice Index report od spoločnosti Tetra Pak predpovedá rast trhu so 100 % džúsmi aj napriek globálnemu ekonomickému spomaleniu. Kombinácia rastu niektorých rozvíjajúcich sa trhov a spomalenie poklesu predaja na tradičných trhoch znamená pre 100 % džúsy stabilizáciu a vyhliadky rastu do roku 2018. Trh s džúsmi na Slovensku "Podľa štatistík spoločnosti Nielsen, tvorila v roku 2015 spotreba džúsov, ovocných štiav a nesýtených ovocných nápojov v obchodoch s potravinami a zmiešaným tovarom na Slovensku 56,8 miliónov litrov v hodnote 57 miliónov eur. Z toho pripadalo na 100 % džúsy 20 miliónov litrov (26 miliónov eur)," vysvetľuje Lenka Hálková, marketingová manažérka Tetra Pak a.s. Závery zo správy indikujú, že 100 % džúsy aj naďalej ostávajú významnou súčasťou stravy väčšinovej populácie. Denne ich pije viac ako 40 % ľudí. Zákazníci sú navyše ochotní zaplatiť viac za džúsy, ktoré si asociujú so zdravým životným štýlom. Tieto závery predpovedajú 100 % džúsom priestor pre rast a to vďaka produktom, ktoré spĺňajú nároky pre zdravý životný štýl a je ich možné konzumovať v domácich podmienkach. To sú trendy, ktoré silnejú hlavne medzi mladou generáciou. Trh zareagoval na tieto trendy v troch kategóriách výrobkov: zeleninové džúsy, "čisto prírodné" a špeciálne 100 % džúsy. • Zeleninové džúsy: Zeleninové zmesi ovocia a zeleniny so zníženým obsahom prírodných cukrov a pozitívnym vplyvom na zdravie sú v súčasnosti štvrtou najpopulárnejšou príchuťou 100 % džúsov na svete. V porovnaní s rokom 2012 sa strojnásobil počet nových produktov so zeleninou ako jednou z hlavných prísad. • Čisto prírodné: V priebehu posledných šiestich rokov získali džúsy s označením "nie z koncentrátu" (NFC) trhový podiel na úkor džúsov z koncentrátu z 25 % v roku 2009 na skoro 30 % v roku 2015. Nové produkty na trhu, ktoré sú "čisto prírodné" zaznamenali kumulatívny ročný nárast o 25 % medzi rokmi 2012 a 2015. • Špeciálne 100 % džúsy: Viac ako 60 % spotrebiteľov prejavuje záujem o produkty s dokázateľnými zdravotnými prínosmi. Producenti nie len že pridávajú do zmesí aj zeleninu, ale čoraz viac ponúkajú 100 % džúsy obohatené o vitamíny. V roku 2015 napríklad obohatené produkty s pozitívnym vplyvom na imunitu, srdce, trávenie, kosti, mozog a krásu predstavovali dve tretiny nových produktov na trhu. Táto správa ukazuje, že značky začínajú odpovedať na výzvy, ktoré predstavuje meniaci sa životný štýl. Podporujú rast 100 % džúsov novými produktmi, ktoré oslovujú spotrebiteľov, a to nie len v oblasti tradičných pomarančových alebo jablkových džúsov, ale aj v oblasti inovatívnych zeleninových zmesí a nových ovocných príchutí ako napríklad brusnice alebo mango, a vytvárajú tak nekonečný potenciál pre nové receptúry. Ako vždy je kľúčom k úspechu inovácia a ponuka toho správneho produktu v pravý čas, tak aby vyhovel potrebám zákazníkov a v neposlednej rade ich aj zaujal a boli schopní sa s ním stotožniť. Tetra Pak 100 % Juice Index je správa založená na trhovej analýze vďaka spolupráci so zákazníkmi po celom svete, ako aj na nedávnom prieskume medzi 7 000 spotrebiteľmi zo siedmych krajín. Správa je založená na globálnych analýzach a jednoduchým spôsobom ukazuje, ako sa môže odvetvie chopiť možností, ktoré sa mu ponúkajú a predstaviť džúsy ako súčasť zdravej a výživnej stravy. Viac informácií o 100 % džúsoch a celú správu môžete nájsť na http:/www.tetrapak.com/juiceindex Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Tetra Pak predpovedá oživenie záujmu o 100 % džúsy

Mešitou a kongresovým centrom v Drážďanoch otriasli výbuchy

K útokom sa zatiaľ nikto neprihlásil, ale polícia pripúšťa, že ich motívom mohla byť xenofóbia. DRÁŽĎANY 27. septembra (WebNoviny.sk) - Nemecká polícia v utorok informovala, že v meste Drážďany v pondelok večer explodovali dve podomácky vyrobené bombové nálože. Ako spresnila agentúra DPA, terčom jedného útoku bola mešita, druhá nálož explodovala v blízkosti kongresového centra. Výbuchy si nevyžiadali zranených, uviedol náčelník miestnej polície Horst Kretzschmar. V čase explózie sa v mešite nachádzal imám so svojou manželkou a dvoma synmi. Ani jeden z nich neutrpel zranenia. Došlo len k poškodeniu vstupných dverí. V dôsledku tohto incidentu polícia posilnila hliadkovanie pred všetkými mešitami v Drážďanoch. Druhá nastražená nálož explodovala krátko po prvej, a to na terase medzi hotelom a medzinárodným kongresovým centrom, ktoré môže prijať až 6000 hostí. Výbuch poškodil dekoratívny sklenený blok na vonkajšej terase. Ako informovala agentúra DPA, polícia evakuovala hostí hotelového baru a požiadala ľudí ubytovaných v hoteli, aby sa nezdržiavali v blízkosti okien. Po výbuchoch na oboch miestach zasahovalo asi 50 policajtov. Pred mešitou i kongresovým centrom sa našli zvyšky podomácky vyrobených náložiach. Kretzschmar uviedol, že k útokom sa zatiaľ nikto neprihlásil, ale polícia podľa neho pripúšťa, že ich motívom mohla byť xenofóbia. Drážďany sú metropolou spolkovej krajiny Sasko a v uplynulých mesiacoch sa tam odohralo viacero rasistických útokov. Kretzschmar však tiež pripustil, že výbuchy môžu súvisieť aj s oslavami 26. výročia zjednotenia Nemecka, ktoré sa budú konať v Drážďanoch na budúci pondelok. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Mešitou a kongresovým centrom v Drážďanoch otriasli výbuchy

Pozor, zberači si môžu pomýliť čučoriedky so šialenicou

Plody čučoriedky Barinnej, ľudovo nazývanej šialenica, ne sú jedlé.POPRAD 27. septembra (WebNoviny.sk) – Správa Tatranského národného parku upozorňuje (TANAP) záujemcov o kúpu čučoriedok popri cestách, že nie všetko, čo vyzerá ako čučoriedka, ňou aj skutočne je. "Apelujeme aj na etiku kupujúcich, aby si uvedomili, že zberom a rovnako aj kúpou lesných plodov odnášame z lesa potravu živočíchom, ktoré tam legitímne od nepamäti patria a lesné plody sú ich neodmysliteľným zdrojom potravy," pripomenul riaditeľ Správy TANAP Pavol Majko. Brusnici čučoriedkovej, ľudovo nazývanej čučoriedka, sa napríklad veľmi podobá čučoriedka barinná. Jej plody však nie sú jedlé a sú mierne jedovaté. Čučoriedka barinná je podľa Majka druh vyslovene vlhkomilný, rastúci na horských rašelinách. "Areál rozšírenia má v arktickom, subarktickom a miernom pásme severnej pologule. V južnejších oblastiach sa vyskytuje len v horách," informoval. Na niektorých miestach môže podľa jeho slov rásť spoločne s brusnicou čučoriedkovou. "Drobné plody čučoriedky veľmi radi zbierame, no pri menej zdatných zberačoch nie je vylúčená ich zámena. Aj čučoriedka barinná má svoje ľudové pomenovanie. Bobule má čierne, modro oinovatené, až čierno-modré. Vďaka jej halucinogénnym účinkom bola ľudovo nazvaná ajblevánky, opilka a šialenica," pripomínajú pracovníci národného parku. Zaujímavosťou je, že takzvaná šialenica je jedinou živnou rastlinou húseníc zákonom chráneného žltáčika čučoriedkového, ktorý je jeden z najohrozenejších druhov denných motýľov na Slovensku a tiež ohrozeného modráčika striebroškvrnného, informuje Správa TANAP. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pozor, zberači si môžu pomýliť čučoriedky so šialenicou

Clintonová a Trump majú za sebou duel. Kto vyhral u divákov?

Do prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnia 8. novembra, sú naplánované ešte dva televízne duely oboch kandidátov. WASHINGTON 27. septembra (WebNoviny.sk) - Z prvého televízneho duelu hlavných súperov pre voľby prezidenta USA vyšla víťazne kandidátka Demokratickej strany Hillary Clintonová. Vyplýva to z prieskumu spravodajskej televízie CNN, vykonaného u divákov bezprostredne po skončení televíznej diskusie. Výskum ukázal, že 62 percent opýtaných sa domnieva, že Clintonová bola lepšia než republikánsky kandidát Donald Trump, ktorý bol presvedčivejší podľa 27 percent opýtaných. Moderátor CNN, ktorý o výsledkoch prieskumu informoval, súčasne poznamenal, že skúmaná skupina pozostávala zo 41 percent z prívržencov Demokratickej strany a 26 percent spomedzi respondentov sa hlási k republikánom. Odporúčame: Clintonová a Trump si nič nedarovali, prvý duel bol útočný Politológovia a analytici sa vo svojich prvých komentároch prikláňajú skôr k tomu, že prvý duel Clintonovej s Trumpom sa skončil remízou, alebo prisudzujú prvenstvo Clintonovej. Do prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnia 8. novembra, sú naplánované ešte dva televízne duely oboch kandidátov. Najbližšie sa stretnú 9. októbra na pôde Washingtonovej univerzity v St. Louis, potom 19. októbra. Budúci utorok absolvujú podobný duel kandidáti na viceprezidenta - demokrat Tim Kaine a republikán Mike Pence. Prvý televízny duel amerických prezidentských kandidátov má z historického hľadiska veľký význam. Po deviatich z doteraz 11-tich kampaniach sa stalo, že víťaz prvej debaty bol skutočne zvolený za prezidenta. Obama medzi nich paradoxne nepatrí. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Clintonová a Trump majú za sebou duel. Kto vyhral u divákov?

Vláda Kolumbie a povstalci ukončili polstoročný konflikt

Odhaduje sa, že konflikt si vyžiadal vyše 220.000 mŕtvych, 45.000 ľudí je nezvestných a ďalších sedem miliónov Kolumbijčanov vyhnal z ich domovov. CARTAGENA 27. septembra (Webnoviny.sk) - Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos a veliteľ Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC) Rodrigo Londono prezývaný "Timochenko" podpísali v pondelok v meste Cartagena ležiacom na pobreží Karibského mora historickú dohodu, ktorá ukončila vyše 50 rokov trvajúci ozbrojený konflikt medzi vládou a touto ľavicovou povstaleckou organizáciou. Urobili tak perami zhotovenými z nábojov do zbraní, na ktorých bol nápis "Našu minulosť písali guľky, našu budúcnosť napíše vzdelanie", informovala agentúra DPA. "Už neakceptujeme násilie ako prostriedok na obranu myšlienok," povedal Santos s tým, že budúce generácie by mali zamerať svoju energiu na rozvoj krajiny. "Teraz budeme robiť politiku bez zbraní," povedal šéf FARC Londono. "Splníme svoj diel a dúfam, že vláda splní svoj diel," dodal. Santos sa predtým poďakoval vojakom a polícii, keď na Twitteri napísal: "Vaša obetavosť a odvaha doviedli k tomuto veľkému dňu. Mier je víťazstvo".Na slávnostnej ceremónii, ktorá trvala 70 minút, sa zúčastnilo 2500 hostí vrátane generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, amerického ministra zahraničných vecí Johna Kerryho, vatikánskeho štátneho sekretára kardinála Pietra Parolina, kubánskeho prezidenta Raúla Castra či lídrov latinskoamerických štátov. Všetci účastníci mali oblečené košele bielej farby symbolizujúcej mier. Ozbrojený konflikt sa začal v roku 1964 FARC začali ozbrojený boj proti kolumbijskej vláde v roku 1964 po krvavo potlačenom povstaní roľníkov , ktoré bolo armádou. V priebehu desaťročí sa doňho zapojilo niekoľko ľavicových povstaleckých skupín, pravicových polovojenských organizácií a drogových gangov. Odhaduje sa, že si vyžiadal vyše 220.000 mŕtvych, 45.000 ľudí je nezvestných a ďalších sedem miliónov Kolumbijčanov vyhnal z ich domovov. Na základe mierovej dohody sa uskutoční pozemková reforma a budú odškodnení pozostalí obetí. FARC sa pretransformuje na politickú stranu a jej odhadovaných viac ako 7000 členov zloží v priebehu šiestich mesiacov pod dohľadom OSN zbrane. V nasledujúcich dvoch legislatívnych periódach bude mať FARC zaručených desať poslaneckých mandátov. Mierové rozhovory trvali takmer štyri roky Počas takmer štyri roky trvajúcich mierových rozhovorov na Kube sa obe strany dohodli aj na samostatnom súdnom systéme pre vyrovnanie sa so zločinmi z čias konfliktu. Pre politické zločiny bude udelená ďalekosiahla amnestie. Kto sa dobrovoľne prizná k účasti na závažnej trestnej činnosti, dostane najviac osemročný trest odňatia slobody. Mierovú dohodu musia ešte schváliť občania v nedeľňajšom referende. Podľa prieskumov majú navrch jej zástancovia. Odporcovia ako bývalý prezident Álvaro Uribe kritizujú predovšetkým relatívne mierne tresty pre povstalcov. Aj menšia z kolumbijských ľavicových povstaleckých skupín, Národná oslobodzovacia armáda (ELN), chce podporiť víkendové referendum tým, že jej bojovníci zastavia útoky. Vláda ešte nezačala plánované mierové rozhovory s ELN a požaduje, že musí najprv zastaviť únosy, ktorými financuje svoju činnosť. Európska únia prostredníctvom šéfky svojej diplomacie Federici Mogheriniovej oznámila, že po podpise mierovej dohody vyškrtne FARC zo svojho zoznamu teroristických organizácií. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vláda Kolumbie a povstalci ukončili polstoročný konflikt

Ropa zdražela, stúpla aj cena zlata

Zlato si prilepšilo o 2,40 USD a jeho cena posilnila na 1 344,10 USD za uncu. NEW YORK 27. septembra (WebNoviny.sk) - Ceny ropy v pondelok posilnili, keďže pozornosť investorov sa sústredila na stretnutie ropných krajín v Alžírsku. Ľahká americká ropa si pripísala 1,45 USD, čiže 3,3 percenta a uzavrela na úrovni 45,93 USD za barel. Severomorská ropa Brent, ktorej cena je medzinárodnou referenčnou cenou, zdražela o 1,46 USD, čiže o 3,2 percenta na 47,35 USD za barel. Zvýšila sa aj veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu, a to o 3 centy na 1,40 USD za galón. Vykurovací olej si pripísal 4 centy a jeho cena stúpla na 1,45 USD za galón. Vývoj cien drahých kovov bol zmiešaný. Zlato si prilepšilo o 2,40 USD a jeho cena posilnila na 1 344,10 USD za uncu. Cena striebra však oslabila o 21 centov a uzavrela na úrovni 19,60 USD za uncu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo  Ropa zdražela, stúpla aj cena zlata

V Houstone strieľal frustrovaný právnik, polícia ho zabila

Muž mal so sebou dve zbrane, ktoré nadobudol legálne. V jeho aute sa nachádzalo asi 2500 nábojov a najmenej jedna zbraň.HOUSTON 27. septembra (WebNoviny.sk) - V meste Houston v americkom štáte Texas strieľal v pondelok na idúce autá muž, pričom zranil pritom deväť ľudí. Išlo zrejme o právnika, ktorý bol frustrovaný problémami advokátskej kancelárie, kde pracoval. Uviedla to agentúra DPA s odvolaním sa na americké médiá. Samotný páchateľ zahynul v prestrelke s políciou. Stav jedného zo zranených je vážny. Muž začal strieľať v blízkosti supermarketu na ulici Law Street, kde zranil šesť ľudí. Okamžite spustil paľbu aj na privolaných policajtov, nikto z nich však pri zásahu neutrpel zranenia. Jeden svedok televízii KPRC2 povedal, že počul najmenej 30 výstrelov. Polícia neskôr oznámila, že na mieste činu sa našlo najmenej 75 nábojníc. Muž mal so sebou dve zbrane, ktoré nadobudol legálne. V jeho aute sa nachádzalo asi 2500 nábojov a najmenej jedna zbraň. Oblečenú mal pravdepodobne starožitnú uniformu nemeckej armády s prišitým hákovým krížom. Odporúčame: V americkom nákupnom centre sa zabíjalo, útočníka nenašli Vyšetrovatelia tiež prehľadali bydlisko strelca, kde našli ďalšie vojenské predmety okrem iného z éry nacistického Nemecka a ďalšie zbrane. Polícia zatiaľ odmietla špekulácie, či by tieto predmety mohli súvisieť s motívom streľby. O identite páchateľa je zatiaľ známe len to, že ide o právnika, ktorý mal "problémy" so svojou firmou. Miestne médiá uviedli, že 46-ročný muž vlastnil ešte s jedným partnerom advokátsku kanceláriu, tá však skončila pre finančné ťažkosti. Otec strelca povedal, že mala nedostatok klientov. Streľba v Houstone nasledovala len dva dni po tom, ako pri podobnom incidente v nákupnom centre v štáte Washington zahynulo päť ľudí. Ďalšia takáto udalosť sa v Spojených štátoch odohrala 17. septembra, keď 20-ročný mladík zaútočil nožom na ľudí v nákupnom centre v štáte Minnesota, pričom zranil desať osôb. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Houstone strieľal frustrovaný právnik, polícia ho zabila

Týždeň klientov vo VÚB prináša špeciálne ponuky a odmeny

Bratislava, 26. septembra 2016 – Od dnešného dňa až do 30. septembra čakajú na návštevníkov pobočiek VÚB banky špeciálne ponuky na vybrané produkty a darčeky. V rámci Týždňa klientov sa takto banka chce poďakovať svojim zákazníkom. Keď klient navštívi v termíne od 26.9. do 30.9. ktorúkoľvek pobočku VÚB, môže využiť výnimočnú úrokovú sadzbu 0,5% p.a. pre 9 mesačné termínované vklady otvorené počas Týždňa klientov. Pre VÚB Účty a VÚB Účty Magnifica otvorené v tomto období VÚB poskytne 100% zľavu z mesačného poplatku za vedenie účtu na obdobie 6 mesiacov. Klient môže tiež získať bonus 10 eur na všetky nové dodatkové kreditné karty, o ktoré v tomto týždni požiada. Ak klient požiada v tomto týždni o spotrebný úver FLEXIPÔŽIČKA, získa 50% zľavu z poplatku za poskytnutie. "Týmito špeciálnymi akciami by sme radi vyjadrili vďaku našim klientom a chceli by sme od nich získať aj spätnú väzbu," hovorí Alena Walterová, hovorkyňa VÚB banky. Klienti môžu ohodnotiť produkty a služby VÚB cez aplikáciu a www stránku Staffino a hrať o atraktívne ceny. Hlavnou cenou je víkendový oddychový pobyt pre 2 osoby na Slovensku. Ďalšími cenami, o ktoré môžu klienti súťažiť, sú kozmetický balíček, 2x cestovný kufor a 3x piknikový kôš. Viac informácii nájdete na stránke www.vub.sk/tyzdenklientov/ a www.staffino.sk VÚB banka je členom medzinárodnej bankovej skupiny Intesa Sanpaolo, ktorá má zastúpenie vo viac ako 40 krajinách po celom svete. Je aktuálnou držiteľkou ocenenia Najlepšia banka na Slovensku od magazínov Global Finance a EMEA Finance ako aj ocenenia Banka s najlepšími službami privátneho bankovníctva na Slovensku od magazínu Euromoney. Svoje služby na Slovensku poskytuje prostredníctvom siete 195 retailových pobočiek, 32 firemných pobočiek a 11 hypotekárnych centier. Banka zároveň prevádzkuje aj jednu pobočku v Českej republike. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Týždeň klientov vo VÚB prináša špeciálne ponuky a odmeny

Slováci vykradli zlatníctvo v Česku, chytili ich za 10 minút

Na oboch zlodejov, ktorí boli v Českej republike v minulosti už dvakrát trestaní za majetkovú trestnú činnosť, uvalili väzbu.PRAHA/KLATOVY 27. septembra (WebNoviny.sk) - Iba desať minút sa v piatok 23. septembra 2016 tešili z koristi dvaja Slováci vo veku 31 a 40 rokov, ktorí v Klatovoch vykradli miestne zlatníctvo. Ako informoval v pondelok internetový server Novinky.cz s odvolaním sa na hovorkyňu plzenskej polície Danu Ladmanovú, podozrivé správanie sa dvojice mužov si všimli dve okoloidúce ženy, ktoré neodkladne oznámili svoje poznatky na polícii. Jedna z dua žien sledovala následne oboch mužov. Podľa jej slov muži odcudzili desiatky retiazok, náušníc, prsteňov a náramkov zo žltého i bieleho zlata. Spôsobená škoda prevýšila milión českých korún. Tašku s odcudzenými vecami našli muži zákona u jedného z dvojice. Na oboch zlodejov, ktorí boli v Česku v minulosti už dvakrát trestaní za majetkovú trestnú činnosť, uvalili väzbu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slováci vykradli zlatníctvo v Česku, chytili ich za 10 minút

O zmluvu v NHL bojuje niekoľko slovenských hokejistov

Prehľad Slovákov v kluboch zámorskej hokejovej NHL, so zmluvami alebo bojujúci o kontrakt.NEW YORK 27. septembra (WebNoviny.sk) - Šesticu Slovákov v aktuálnom týždni ešte čakajú finálové súboje na Svetovom pohár v Toronte proti domácej Kanade, no ďalší hokejisti spod Tatier sa už pripravujú v kluboch zámorskej NHL na novú sezónu. Niektorí v kempoch bojujú o miesto v prvom tíme, pretože majú podpísané dvojcestné zmluvy. Ide o Petra Cehlárika v Bostone, Erika Černáka s Petrom Budajom v Los Angeles, Mareka Hrivíka v NY Rangers a Marka Daňa vo Winnipegu. Miloš Bubela je bez zmluvy a v Pittsburghu sa snaží presvedčiť trénerov o tom, že má potrebnú výkonnosť na to, aby ju dostal. Útočník Radovan Bondra nepochodil v predsezónnom kempe Chicaga Blackhawks a vedenie "jastrabov" ho v pondelok poslalo späť do juniorského tímu Vancouver Giants v súťaži WHL. Devätnásťročný krídelník vo WHL strávil celú predchádzajúcu sezónu, za Giants absolvoval 58 duelov s bilanciou 15 gólov aj asistencií. Trebišovského rodáka si Blackhawks vybrali v minuloročnom drafte nováčikov v 5. kole. Odporúčame: Video: Gáborík a Tatar skórovali, Európa je vo finále Médiá: Senzačný postup Európy zaistili Slováci, hrdina Tatar Gáboríka trafil puk, nestihne finále s Kanadou ani štart NHL Legendárny Gretzky chváli tím Európy, patrí do finále Gigantické fiasko, píše Wennerholm o prehre Švédov s Európou Ďalšia dvojica nehrá na spomenutom SP ani netrénuje v kluboch, zdravotné problémy totiž trápia Martina Réwaya a Tomáša Jurča. Kým Košičan sa zotavuje po operácii chrbta a úvod sezóny vo farbách Detroitu isto nestihne, Martinovi Réwayovi s dvojcestnou zmluvou v Montreale hrozí, že vynechá celú sezónu alebo jej podstatnú časť. Na Slovensku ho totiž museli hospitalizovať s vírusom, ktorý spôsobil zápal srdcového svalu. Poltucet Jaroslav Halák, Zdeno Chára, Andrej Sekera, Marián Gáborík, Tomáš Tatar a Marián Hossa sa s poskladaným tímom Európy dostal už do finále Svetového pohára, čo mnohí nečakali. Ich príchod do klubov sa nateraz odkladá a nevedno, kedy sa zapoja pri prípravy na novú sezónu. S jednocestným kontraktom s Chicagom trénuje Richard Pánik a s Torontom Martin Marinčin. Prehľad Slovákov v kluboch zámorskej hokejovej NHL, so zmluvami alebo bojujúci o kontrakt: Boston Bruins: Zdeno Chára (jednocestná zmluva, aktuálne na SP), Peter Cehlárik (dvojcestná zmluva) Chicago Blackhawks: Marián Hossa (jednocestná zmluva, aktuálne na SP), Richard Pánik (jednocestná zmluva), Radovan Bondra (bojuje o zmluvu) Detroit Red Wings: Tomas Jurčo (jednocestná zmluva, po operácii), Tomáš Tatar (jednocestná zmluva, aktuálne na SP) Edmonton Oilers: Andrej Sekera (jednocestná zmluva, aktuálne na SP) Los Angeles Kings: Marián Gáborík (jednocestná zmluva, aktuálne na SP), Erik Černák (dvojcestná zmluva), Peter Budaj (dvojcestná zmluva) Montreal Canadiens: Martin Réway (dvojcesná zmluva, choroba) New York Islanders: Jaroslav Halák (jednocestná zmluva, aktuálne na SP) New York Rangers: Marek Hrivík (dvojcestná zmluva) Pittsburgh Penguins: Miloš Bubela (bez zmluvy) Toronto Maple Leafs: Martin Marinčin (jednocestná zmluva) Winnipeg Jets: Marko Daňo (dvojcestná zmluva) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo O zmluvu v NHL bojuje niekoľko slovenských hokejistov

Clintonová a Trump si nič nedarovali, prvý duel bol útočný

Clintonová označila Trumpovu ekonomickú víziu za vymyslenú a pripomenula, že republikánsky kandidát začal podnikať s peniazmi, ktoré si požičal od svojho otca.HEMPSTEAD 27. septembra (WebNoviny.sk) - Problematika americkej ekonomiky, najmä pracovných miest, otvorila v pondelok prvý a s napätím očakávaný televízny duel kandidátov na prezidenta USA - republikána Donalda Trumpa a demokratky Hillary Clintonovej. Konal sa v priestoroch Hofstra University v mestečku Hempstead, ktoré leží v štáte New York. Bývalá šéfka americkej diplomacie v narážke na miliardára Trumpa konštatovala, že treba vybudovať ekonomiku, ktorá "funguje pre všetkých, nie iba pre tých hore". Clintonová to chce dosiahnuť opatreniami ako je platená materská dovolenka, nemocenské dávky pre zamestnancov či oddlženie študentov. Aj bohatí musia pre spoločnosť niečo urobiť, uviedla Clintonová. Odporúčame: Clintonová a Trump majú za sebou duel. Kto vyhral u divákov? Podpora Clintonovej a Trumpa je pred prvou debatou vyrovnaná New York Times odporúčajú čítateľom voliť Hillary Clintonovú Trump môže zmeniť všetky volebné vzorce platné desaťročia Clintonová označila Trumpovu ekonomickú víziu za vymyslenú Trump viackrát zopakoval, že pracovné miesta berú Američanom krajiny ako Mexiko a Čína, čo on chce zastaviť najrozsiahlejším znižovaním daní od čias prezidenta Ronalda Reagana. Takisto mieni znova rokovať o obchodných dohodách, ktoré uzatvorili USA, a je za úpravu legislatívy, ktorá by uľahčila zakladanie nových firiem. Na odchode firiem do zahraničia má podľa Trumpa podiel aj Clintonová a jej manžel. Tá oponovala a pripomenula, že pred ôsmimi rokmi, keď začínala ako ministerka zahraničných vecí, bola v USA finančná a hypotekárna kríza a Trump ako realitný magnát sa na nej podieľal. Clintonová označila Trumpovu ekonomickú víziu za "vymyslenú" a pripomenula, že republikánsky kandidát začal podnikať s peniazmi, ktoré si požičal od svojho otca. "Donald mal šťastie, že začal so 14 miliónmi od otca. Ale môj otec bol malý obchodník a ja sa chcem sústrediť na malých podnikateľov," povedala Clintonová. Jej vízia má zabezpečiť desať miliónov pracovných miest, zatiaľ čo Trumpove plány by znamenali úbytok troch miliónov miest. Donald Trump bol v priebehu duelu stále nervóznejší V otázke Transatlantického partnerstva v oblasti obchodu a investícií (TTIP) Trump obvinil Clintonovú, že viackrát zmenila názor. "Počuli ste, čo som o tom povedal a potom ste boli proti," vyhlásil. Tá to však odmietla. Trump bol podľa agentúry DPA s priebehom duelu nervóznejší a Clintonovej čoraz častejšie skákal do reči. Tá v jednom momente povedala: "Mám pocit, že budem obvinená za všetko, čo sa stalo." "Prečo nie," reagoval Trump. "Typický politik, samé reči a nič nefunguje," poznamenal na inom mieste. Na úvod debaty, ktorá sa začala o 03.00 h SELČ, si obaja politici s úsmevom podali ruky. "Donald, dobre že si tu," povedala Clintonová. Na konci debaty Clintonová i Trump vyhlásili, že budú rešpektovať výsledok novembrových volieb a opäť si podali ruky. Trump dokonca potľapkal Clintonovú po skončení po chrbte. Prvý televízny duel kandidátov trval 90 minút a očakávalo sa, že by ho mohlo sledovať rekordných 100 miliónov Američanov. Doterajší rekord, 80 miliónov divákov, drží debata Jimmyho Cartera s Ronaldom Reaganom v roku 1980. Hovorili o e-mailovej afére i daňovom priznaní Daňovým priznaniam, e-mailovej afére, bezpečnostným otázkam a zahraničnej politike sa venovali v ďalšom priebehu prvého televízneho duelu. Na otázku moderátora, kedy zverejní svoje daňové priznanie, Trump odpovedal, že hneď, ako bude dokončený audit a Clintonová zverejní ďalších viac ako 33.000 e-mailov. "Svoje daňové priznanie zverejním. Moji právnici ma od toho odhovárajú, ale ja ho zverejním," povedal Trump. Clintonová reagovala, že jej vyzývateľ niečo skrýva. "Možno, že nie je taký bohatý, ako sa hovorí," povedala. Na narážku s e-mailami, ktoré aké šéfka diplomacie posielala zo súkromného konta, krátko reagovala, že to bola chyba a preberá za ňu zodpovednosť. "To bolo viac než chyba," reagoval Trump. Ďalšou témou bolo rasové napätie v USA Ďalšou témou bolo rasové napätie v USA. Bývalá prvá dáma USA považuje nerovnaký prístup k Afroameričanom a belochom aj naďalej za jeden z najväčších problémov Spojených štátov. "Musíme obnoviť dôveru medzi týmito komunitami a políciou," vyhlásila a dodala, že zákony musí dodržiavať každý. S týmto výnimočne súhlasil aj Trump. "Musíme vziať zbrane z rúk tých, ktorí by ich nemali nosiť," zdôraznila. Na otázku moderátora, či má americká polícia rasové predsudky, odpovedala: "Implicitné predsudky sú problémom nás všetkých, nielen na polície". Podľa Trumpa je problémom absencia "zákona a poriadku". Jeho súperka tieto slová ani nepoužíva, poznamenal. "Na Afroameričanov politici zabudli. Hovoria o nich počas kampane a po voľbách povedia: Uvidíme sa neskôr," konštatoval Trump. Podľa neho sa musí obnoviť poriadok, pretože ilegálni migranti majú zbrane a vraždia nimi ľudí. V tejto časti Clintonová povedala, že Trump je dlhší čas známy svojím "rasistickým správaním", čím narážala na jeho spochybňovanie toho, že prezident Barack Obama sa nenarodil v USA. Trump reagoval pripomenutím demokratických primárok v roku 2008, v ktorých Clintonová podľa neho pristupovala k Obamovi s "veľkým dešpektom". "Prinútil som Baracka Obamu, aby ukázal svoj rodný list a dokázal svoju legitimitu, ministerka Clintonová sa snažila o to isté, ale nepodarilo sa jej to," vysvetlil Trump, prečo nakoniec zmenil názor. Zahraničnej politike dominoval Islamský štát V zahraničnej politike, ktorá nepatrí medzi Trumpove silné stránky, sa prezidentskí kandidáti dotkli aj otázky tzv. Islamského štátu (IS). Bývalá šéfka americkej diplomacie je za tvrdší postup voči tejto teroristickej organizácii. Podporuje zintenzívnenie náletov na pozície IS a dopadnutie jej vodcu abú Bakra Bagdádího. Trump v tejto súvislosti obvinil administratívu súčasného prezidenta Baracka Obamu zo závažných chýb a zopakoval svoj názor, že USA mali zabrať ropné vrty v Iraku za účelom ich ochrany pred IS. Pri téme vojny v Iraku Clintonová vyčítala Trumpovi, že intervenciu spočiatku podporoval, hoci tvrdí opak. "Nepodporoval som vojnu v Iraku. To je nezmysel mainstreamových médií. Bol som proti vojne," reagoval realitný magnát, s čím jeho oponentka ostro nesúhlasila. Trump zaútočil na Clintonovú tvrdením, že počas jej pôsobenia vo funkcii ministerky zahraničných vecí upadol Blízky východ do chaosu. "Pod vaším vedením je to totálny zmätok, do značnej miery," povedal Trump. Vyhlásil tiež, že IS "vznikol kvôli mocenskému vákuu, ktoré vytvoril Barack Obama s Hillary Clintonovou". Trump chce, aby Nemecko, Japonsko a ďalšie krajiny za ochranu zo strany Spojených štátov platili. "Budú musieť zaplatiť," vyhlásil s tým, že to isté platí aj o Saudskej Arábii. Trump takisto poprel obvinenia, že klimatickú zmenu označil za výmysel. "To nie je pravda," povedal. Clintonová považuje za jednu z najväčších výziev kybernetickú bezpečnosť, pričom spomenula hackerské útoky, ktoré podľa nej pochádzajú z Ruska. "Bola som šokovaná, keď Donald vyzval Rusko, aby v týchto útokoch pokračovalo," vyhlásila. Podľa Clintonovej nemá jej oponent vhodnú povahu na to, aby bol hlavným veliteľom armády: "Muž, ktorý sa nechá vyprovokovať tweetom, by sa nemal dostať do blízkosti jadrových kódov." Trump oponoval argumentom, že ho podporuje "viac ako 200 admirálov a generálov". Zároveň ubezpečil, že určite nenariadi jadrový úder ako prvý. Záver debaty sa niesol v osobnej rovine. O sebe Trump povedal, že má "oveľa lepší úsudok" než Clintonová. "Mojou najväčšou prednosťou je môj temperament. Mám víťaznú povahu. Viem víťaziť." Jeho súperka nemá podľa neho výdrž byť prezidentka. "Môže byť skúsená, ale má zlé skúsenosti," myslí si. Debatu sledovali aj rodinní príslušníci kandidátov Duel trvajúci 90 minút viedol moderátor televízie NBC Lester Holt a bol rozdelený podľa tém na šesť častí. Na každú tému bolo vyhradených približne 15 minút, pričom kandidáti dostali najprv priestor vyjadriť sa sami za seba a potom mohli reagovať jeden na druhého. Debatu sledovali aj rodinní príslušníci kandidátov. Tí mali možnosť pozvať do publika ľudí, ktorými mohli "podpichnúť" svojho súpera. Trump pozval napríklad Marka Geista, ktorý prežil teroristický útok na americký konzulát v líbyjskom meste Benghází v roku 2012, kritikmi označovaný za dôsledok vážnych chýb Clintonovej ako ministerky. Trumpa prišli podporiť aj bývalí generáli Mike Flynn a Keith Kellogg či boxerský promotér Don King. Medzi divákmi sa nakoniec neobjavila 66-ročná bývalá modelka Gennifer Flowersová, ktorá tvrdí, že mala dlhotrvajúci vzťah s Clintonovej manželom ešte ako guvernérom Arkansasu. Clintonová si zasa pozvala zámožného podnikateľa a Trumpovho kritika Mika Cubana. Médiám neušla ani jedna kuriozita a síce zle napísané krstné meno Clintonovej na lístkoch na debatu, na ktorých bolo uvedené "Hilary" namiesto správneho "Hillary". Do prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnia 8. novembra, sú naplánované ešte dva televízne duely oboch kandidátov. Najbližšie sa stretnú 9. októbra na pôde Washingtonskej univerzity v St. Luis, potom 19. októbra. Budúci utorok absolvujú podobný duel kandidáti na viceprezidenta - demokrat Tim Kaine a republikán Mike Pence. Prvý televízny duel amerických prezidentských kandidátov má z historického hľadiska veľký význam. Po deviatich z doteraz jedenástich kampaniach sa stalo, že víťaz prvej debaty bol skutočne zvolený za prezidenta. Obama medzi nich paradoxne nepatrí. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Clintonová a Trump si nič nedarovali, prvý duel bol útočný

Vyberte Strom roka, zatiaľ vedie 300-ročný platan z Tornale

Hlasovať v ankete Strom roka 2016 je možné do konca septembra.BRATISLAVA 27. septembra (WebNoviny.sk) - Už len do konca septembra je možné hlasovať za jedného z dvanástich finalistov v ankete Strom roka 2016. Ako informoval programový manažér Nadácie Ekopolis Milan Hronec, v súťaži o najkrajší strom na Slovensku zatiaľ vedie 300-ročný platan z Tornale (okr. Revúca), ktorý rastie v bývalom anglickom parku rodu Tornallyayovcov, dnes známom pod názvom Zoltánka. Druhá v poradí je 200-ročná lipa zo Spišského Bystrého (okr. Poprad), ktorá je jednou z posledných štyroch hraničných líp, ktoré vytyčovali cintorín, a tretie miesto patrí červenému buku v Hermanovciach (okr. Prešov). Je príbehom lásky Františka Péchyho, cisárskeho komisára za panovania Márie Terézie, a Barbory Bereczkej, dcéry bardejovského zemana. Po smrti svojho manžela dala Barbora v roku 1820 postaviť kostol, mauzóleum a vysadiť park, v ktorom červený buk rastie. Finalisti už získali spolu vyše 8000 hlasov. Cieľom súťaže, ktorej v poradí už 14. ročník organizuje Nadácia Ekopolis, je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Víťazný strom bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka. Patrónom ankety je už piaty rok spevák Peter Lipa. Hlasovať možno formou hlasovacieho lístka, SMS, na webovej stránke Nadácie Ekopolis aj na sociálnej sieti Facebook - . Fotografie a príbehy stromov - finalistov sú uverejnené na webovej stránke Nadácie Ekopolis. V októbri bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2016. Víťazný strom dostane odmenu v podobe dendrologického posudku od arboristickej spoločnosti ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie 200 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste, tiež získajú 200 eur. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vyberte Strom roka, zatiaľ vedie 300-ročný platan z Tornale

Cirque du Soleil opäť zavíta na Slovensko

Populárny umelecký kolektív odohrá od 27. do 30. apríla 2017 na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu sedem show s názvom Varekai.BRATISLAVA 27. septembra (WebNoviny.sk) - Kanadské zoskupenie Cirque du Soleil už po štvrtý raz vystúpi na Slovensku. Tentoraz sa slovenským divákom a diváčkam predvedie na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave, kde od 27. do 30. apríla 2017 odohrá sedem predstavení s názvom Varekai. Zatiaľ naposledy sa populárny umelecký kolektív predstavil na Slovensku vlani vo februári, keď v bratislavskej Slovnaft Aréne ponúkol show Quidam, opisujúcu príbeh dievčaťa, ktoré sa vybralo do imaginárneho sveta. Termíny siedmich predstavení Cirque du Soleil na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave: štvrtok 27. apríla 2017 - 20:00 piatok 28. apríla 2017 - 16:30, 20:00 sobota 29. apríla 2017 - 16:30, 20:00 nedeľa 30. apríla 2017 - 13:30, 17:00 Predstavenie Varekai sa zameriava na zvláštny svet Predstavenie Varekai sa zameriava na zvláštny svet zvaný Varekai, ktorý sa nachádza hlboko v magickom lese na úpätí sopky. Z oblohy sa zrazu znesie osamelý muž a ocitá sa vo fantastickom svete plnom zvláštnych stvorení, v spoločnosti ktorých putuje na hranici reality a absurdnosti, po krajine, kde sa neustále dejú zázraky. Príbeh sa odohráva v lese s vyše 300 stromami, ktoré siahajú do výšky takmer jedenásť metrov. Divákom a diváčkam zároveň ponúka návrat do čias starodávnych cirkusov a vzápätí späť do sveta moderného gymnastického umenia. Scenáristom a režisérom predstavenia je Dominic Champagne, ktorý ním vzdáva hold kočovníkom ako zakladateľom cirkusového umenia. O kostýmy sa postarala japonská návrhárka Eiko Ishioka a hudbu si zobrala na starosť Violaine Corradi. Taliansko-kanadská skladateľka sa inšpirovala rytmami havajskej rituálnej hudby, pričom v repertoári nechýbajú piesne francúzskych trubadúrov z 11. storočia, tradičné arménske melódie či chórová hudba. Svetovú premiéru malo v Montreale Predstavenie Varekai malo svetovú premiéru v Montreale v roku 2002. Odvtedy sa predstavilo v 130 mestách 23 krajín a dosiaľ ho videlo 10 miliónov divákov a diváčok. Medzinárodné zoskupenie, ktoré vystupuje v show Varekai, tvorí tím profesionálnych akrobatov, hudobníkov či spevákov z 19 krajín sveta. Cirque du Soleil je veľká organizácia so sídlom v kanadskom Quebecu. Vznikla zo skupiny pouličných umelcov v roku 1984. Spoločnosť má vyše päťtisíc zamestnancov, vrátane viac než 1 300 umelcov z vyše 50 krajín sveta. Ich vystúpenia videlo už viac ako sto miliónov divákov a diváčok v 300 mestách vo vyše 40 krajinách na piatich svetadieloch. Informácie pochádzajú od Lucie Šukovej z agentúry Vivien a z archívu agentúry SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Cirque du Soleil opäť zavíta na Slovensko

Máte problémy so spánkom? Toto vám hrozí

Ľudia, ktorí trpia nespavosťou, môžu neskôr pociťovať ťažkosti pri každodenných činnostiach či fyzicky náročnejších aktivitách. BRATISLAVA 27. septembra (Webnoviny.sk) - Ľudia všetkých vekových kategórií, ktorí trpia poruchami spánku, môžu mať neskôr problém s vykonávaním bežných denných aktivít. Vyplýva to zo štúdie amerických vedcov z Purdue University v Indiane, podľa ktorých nedostatok spánku predstavuje zvýšené riziko invalidity. Odborníci na čele s Elliotom Friedmanom to tvrdia na základe analýzy výsledkov dvoch prieskumov, na ktorých sa zúčastnilo 3620 ľudí vo veku 24 až 75 rokov. V prieskumoch, ktoré uskutočnili v rokoch 1995 až 1996 a následne 2004 až 2006, sa ľudí pýtali, či mali v minulosti akékoľvek problémy so spánkom a či dokážu bez ťažkostí vykonávať každodenné činnosti ako kúpanie, obliekanie sa či absolvovať kratšiu prechádzku. K činnostiam, na ktoré sa zamerali, patrili tiež fyzicky náročnejšie aktivity ako predkláňanie sa, vysávanie, nosenie nákupu, dlhé prechádzky či beh. Problémy so spánkom má 11 percent opýtaných V prípade oboch prieskumov približne 11 percent opýtaných uviedlo, že má pravidelne problémy so spánkom. Ľudia s nespavosťou, ktorí v prvom prieskume nespomenuli žiadne ťažkosti, mali o desať rokov dva razy vyššiu tendenciu uviesť, že pociťujú problémy s vykonávaním každodenných činností, pričom sa u nich ukázala až o 70 percent vyššia pravdepodobnosť, že sa u nich prejavia ťažkosti pri fyzicky náročnejších aktivitách. Vedci v štúdii prihliadali aj na iné potenciálne riziká ako demografické faktory, zdravotný stav, obezita, fajčenie či vek, aby sa uistili, že ani jedno z nich nesúvisí s problémami pri každodenných činnostiach. Ako však Friedman poznamenal pre agentúru Reuters, nespavosť má spojitosť s obezitou a zápalom v tele, ktoré spôsobujú invaliditu. Ako kultúra zvykneme podceňovať význam spánku "Väčšina ľudí nespí dostatočne. Ako kultúra zvykneme podceňovať význam spánku ako aj možné dôsledky jeho deficitu. Ak je spánok nepokojný, ľudia majú tendenciu byť menej fyzicky aktívni. Nedostatočná fyzická aktivita a sedavý režim predstavujú rizikové faktory vzniku invalidity," dodal odborník, ktorý spolu s kolegami zverejnil štúdiu v časopise Journal of the American Geriatrics Society. Podľa Andrewa Lima z Torontskej univerzity, ktorý sa na štúdii nezúčastnil, však vedci z Purdue University nezistili, ktoré aspekty nespavosti súvisia s rizikom invalidity. Lim ale skonštatoval, že poruchy spánku majú spojitosť s bolesťami kĺbov, duševnými chorobami či chorobami srdca a ciev, pričom všetky predstavujú možné príčiny invalidity. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Máte problémy so spánkom? Toto vám hrozí

Gáboríka trafil puk, nestihne finále s Kanadou ani štart NHL

Zranený Marián Gáborík si nezahrá osem týždňov, zranil sa v semifinálovom zápase Svetového pohára, v ktorom Európa zdolala \'tri korunky\' 3:2 po predĺžení.TORONTO 26. septembra (WebNoviny.sk) - Slovenský hokejista Marián Gáborík pre zranenie chodidla vynechá finálovú sériu Európa - Kanada v bojoch o Svetový pohár v Toronte. Generálny manažér Los Angeles Kings Dean Lombardi odhadol dĺžku jeho absencie na osem týždňov. V takom prípade by nestihol ani štart nového ročníka NHL. Informoval o tom aj web latimes.com. "Marián Gáborík pre zranenie v spodnej časti tela z nedeľňajšieho stretnutia opustil tím Európy a už sa doň nevráti. Počas celého turnaja bol veľmi dôležitou súčasťou mužstva a zostáva ňou, aj keď dnes musel odísť. Určite nám bude držať palce vo finále proti Kanade. Želáme mu skoré vyzdravenie," uvádza sa v oficiálnom vyjadrení generálneho manažéra európskeho výberu Miroslava Šatana. Odporúčame: Video: Gáborík a Tatar skórovali, Európa je vo finále Médiá: Senzačný postup Európy zaistili Slováci, hrdina Tatar Legendárny Gretzky chváli tím Európy, patrí do finále Gigantické fiasko, píše Wennerholm o prehre Švédov s Európou Tridsaťštyriročný Gáborík strelil jeden z troch gólov Európanov v semifinále SP proti Švédom (3:2 po predlž.), zápas dohrával so zranením pravej nohy. Tréner európskeho výberu Ralph Krueger odmietol v pondelok špecifikovať rozsah Gáboríkovej indispozície. Vyjadril sa, že slovenský krídelník musí podstúpiť ďalšie vyšetrenia. "Dostal pukom do chodidla," skonštatoval Šatan. Gáboríkovu pozíciu by mal zaujať Dán Mikkel Bödker zo San Jose, ktorý zatiaľ na podujatí nedostal šancu. Gáborík mal až do finálovej série proti Kanade na Svetovom pohári v Toronte na konte 2 góly. V uplynulej sezóne NHL dosiahol v drese Los Angeles Kings 12 gólov a 10 asistencí, ale odohral len 54 zápasov pre zranenie kolena. Celkovo v NHL v základnej časti nastúpil na 933 zápasov s bilanciou 386 gólov a 387 asistencií. "Je ťažké prísť o takého dobrého hráča, ktorý dokáže zmeniť vývoj zápasu. Vie streliť dôležité góly, počas kariéry to neraz predviedol. Stále však máme v zálohe Bödkera, ktorý ešte nehral, ale všetci dobre vieme, čoho je schopný. Nahradiť Gáboríka nebude vonkoncom jednoduché, aj keď sú tu hráči schopní zaskočiť," konštatoval podľa oficiálneho webu podujatia Bödkerov krajan v európskom tíme Frans Nielsen. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Gáboríka trafil puk, nestihne finále s Kanadou ani štart NHL

Flašíková Beňová: Smer nie je rustikálna sociálna demokracia

Monika Flašíková Beňová, ktorá je europoslankyňou od roku 2004, nemá pocit, že sa zásadne zmenili jej názory len preto, že je v Európskom parlamente.BRATISLAVA 27. septembra (WebNoviny.sk) - To, že Smer-SD je rustikálnou sociálnou demokraciou, sa poslankyňa Európskeho parlamentu a jedna zo zakladajúcich členov Smeru Monika Flašíková Beňová dozvedela z ideových téz. "Ja som niečo takéto čítala, keď mi došli ideové tézy, že vraj sme rustikálnou sociálnou demokraciou, ale nikdy som takýto prívlastok vo vzťahu k Smeru nepočula. Počula som rôzne iné, ktoré neboli práve lichotivé od kolegov zo sociálno-demokratickej frakcie, ale nikdy to nemalo prívlastok rustikálna demokracia," povedala Flašíková Beňová v rozhovore pre SITA. Zároveň samú seba definovala ako liberálne zmýšľajúceho človeka z pohľadu hodnôt a z pohľadu niektorých politík ako sociálno-demokratického človeka. Nemyslí si, že pôsobenie v Európskom parlamente zásadne zmenilo jej názory. Odporúčame: Europoslanec Zala požiadal o prerušenie členstva v Smere-SD Smer-SD podľa politológa čakajú personálne zmeny Flašíková Beňová kritizuje Smer-SD, ostré slová na Facebooku Flašíková Beňová zatiaľ v Smere nevidí nástupcu Fica V europarlamente je pár rustikálnych demokratov Na otázku, či sú ešte v Európskom parlamente poslanci z iných krajín, ktorí by sa dali označiť pojmom rustikálni sociálni demokrati, politička povedala, že určite je aj pár takých poslancov. Dodala ale, že sú to skôr starší ľudia. Premiér Fico sa už niekoľkokrát vyjadril, že jeho európski partneri mu hovoria, že Smer je rustikálnou sociálnou demokraciou. Flašíková Beňová s tým nesúhlasí. "Vôbec nemám pocit, že Smer je rustikálna demokracia. Práveže ostatné dva-tri roky mám pocit, že Smer nie je takou naozajstnou sociálnou demokraciou. Ako keby nejaká časť v Smere tlačila stranu do takého národno-konzervatívneho priestoru, kde už sa sociálni demokrati nevyskytujú, ani nepohybujú," uviedla Flašíková Beňová. Typické delenie na liberálov a konzervatívcov na Slovensku Europoslankyňa sa sama definuje ako liberálne zmýšľajúci človek z pohľadu hodnôt a z pohľadu niektorých politík ako sociálno-demokraticky zmýšľajúci človek. "Verte mi, keď počúvam vystúpenia niektorých kolegov v EP, tak vidím, že rozdiely sa naozaj dnes stierajú a je naozaj už veľmi ťažké hovoriť o nejakej ideológii. Rozdiely sú skôr v ceste, ako hodnoty presadzovať, najmä v oblasti daňovej politiky. Ale v zásade, ak by sme sa dnes pozreli, ako fungujú, nerada používam ten výraz - štandardné politické strany, tak majú k sebe názorovo v základných otázkach veľmi blízko," povedala Flašíková Beňová s tým, že ich spoločným cieľom je prosperujúca Európa, čo označila za správe. Zároveň priznala, že typické delenie na liberálov a konzervatívcov na Slovensku nefunguje preto, lebo niekedy tí politici, ktorí sa sami tak označia, sa zároveň tak nesprávajú. Flašíková Beňová, ktorá je europoslankyňou od roku 2004, nemá pocit, že sa zásadne zmenili jej názory len preto, že je v Európskom parlamente. Zmeny v názoroch skôr prisudzuje životným skúsenostiam, veku a pocitu zodpovednosti. "Ale časť toho, samozrejme, formoval aj Európsky parlament, najmä tá kultivovanosť diskusie, ktorá tam prebieha. Mnohí hovoria, že EP je bezvýznamná inštitúcia, ja si to vôbec nemyslím. Myslím si, že EP v mnohom udáva tón, aj keď sa nemôže rozhodnúť nič. Najmä po Lisabone udáva tón v niektorých témach. Preto je dôležité ako sa tam formujú jednotlivé diskusie. Aj to sa na tom určite nejakým spôsobom podpísalo," uzavrela poslankyňa. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Flašíková Beňová: Smer nie je rustikálna sociálna demokracia

V Nemecku odsúdili utečenca zo Sýrie, brutálne ubodal sestru

Obžalovaný sa v súdnej sieni priznal k zločinu zabitia po tom, čo eskaloval rodinný spor.HANNAU 27. septembra (WebNoviny.sk) - Na 12 rokov za mreže poslal Krajinský súd v nemeckom Hannau 22-ročného utečenca zo Sýrie, ktorý v januári 2016 nožom ubodal tehotnú, o osem rokov staršiu sestru. Obžalovaný sa v súdnej sieni priznal k zločinu zabitia po tom, čo eskaloval rodinný spor. Muž v zmysle žaloby 15-krát bodol sestru dlhým kuchynským nožom, čím zavinil aj smrť jej nenarodeného dieťaťa. Pri čine zohrala istú úlohu urazená česť rodiny, uviedol podľa tlačovej agentúry DPA predsedajúci sudca. Vydatá žena totiž mala mimomanželský vzťah. Prokuratúra požadovala pre obžalovaného doživotný trest väzenia s ohľadom na brutálny charakter zločinu. Obhajoba by bola považovala za primeraný trest 9,5 roka väzenia. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Nemecku odsúdili utečenca zo Sýrie, brutálne ubodal sestru

Recept dňa

Karfiol zapečený so syrom

1 karfiol
150 g strúhaného syra
4 vajcia
6 dkg masla
hladká múka
olej
4 dl mlieka
mleté čierne korenie
soľ

Očistený karfiol rozoberte na väčšie ružičky, vsypte do vriacej osolenej vody a uvarte domäkka. Z masla a múky spravte svetlú zápražku, zrieďte ju mliekom, rozšľahajte a povarte na hustejšiu omáčku. Vmiešajte časť strúhaného syra a miešajte až sa rozpustí. Odkvapkaný karfiol poukladajte aj s časťami natvrdo uvarených vajec do vymastenej formy, osoľte, okoreňte, zalejte omáčkou. Posypte zvyškom syru a zapečte v rúre. Podávajte s varenými zemiakmi a zeleninovým šalátom.

Dobrá rada

Ocot

Počítač a myš možno umývame octom rozriedeným s vodou. (vypnúť)Aj žaluzie. Odtok – ocot a jedlá sóda čistí a odstraňuje zápach. Lievikom nasypeme do odtoku pol šálky sódy a potom šálku octu. Keď prestane peniť, prepláchneme horúcou vodou a po 5 min. prepláchnuť studenou vodou. Ak odtok zle odteká pol šálky soli a 2 šálky vriaceho octu + potom voda. Biely vínny ocot odstraňuje plesne. Cenovky a etikety odstránime octom. Chrómové armatúry postriekame octom a vyleštíme handričkou. Aj rodinné striebro. Pozor – ocot nepoužívame na perly Škvrny z koberca – 2 lyžice soli v pol šálke bieleho octu. alebo l lyžica octu a l lyžica kukuričného škrobu. drevené obloženie – pol litra teplej vody, 4 lyžice bieleho alebo jablčného octu a 2 lyžice olivového oleja. Votrieť a preleštiť. Očistí stierače aj nálepky z auta. 3 diely octu a l diel vody natrieť na okno proti námraze. Čistí chladničku Do mikrovlnky l šálka vody a štvrť šálky octu – variť 5´. Keď vychladne, namočiť tam špongiu a umyť. Mastné škvrny na sporáku a obkladačkách umyť neriedeným octom. Potom pretrieť čistou vodou. 3 lyžice octu dať do prípravku na umývanie riadu. Do panvice dať 2 šálky octu a 10´ povariť. Nebude pripekať. Odstráni mastnotu na variči a v rúre. Očistí otvárače na konzervy a škvrny na riade – aj sklenenom. Aj termosku. Do nádoby dať 1 ½ šálky jablč. octu a niekoľko kvapiek jari dať do špajze. - Mole sa utopia. Keď sa dusí mäso do vody pridať pár lyžíc jablčného octu – nezrazí sa. Pár kvapiek dať do vody v ktorej sa varia vajcia. Krásne vlasy – 1 lyžička jablčného octu, 2 lyžice olivového oleja a 3 bielka – 30´ na hlave a potom umyť šampónom. Škvrny z ovocia zmiznú z rúk po umytí octom. Preč s lupinami – 2 šálky jablčného octu a 2 šálky studenej vody opláchnuť po šampóne. Do vane pridať 2 šálky jablkového octu – proti boľavým svalom a únave. Pôsobí proti modrinám. Ráno sa umyť pod pazuchami octom a nechať uschnúť. Lieči kurie oká a mozole. Aj plesne na nohách. (Chlieb ponoriť do octu a na nohu ako obklad. Kloktadlo – 1 pohár teplej vody, 1 lyžica jablčného octu a l lyžička soli. 3 x denne potrieť herpes bielym octom. Pleťové tonikum – ¼ šálky jablčného octu a ¼ šálky vody – na tvár a uschnúť. Neriedený jablčný ocot dať na starecké škvrny 10´ Ak nechty pred lakovaním potrieme octom, vydržia dlhšie. Potrieť včelie bodnutie. Odstráni plesne zo sprchového závesu. Ocot a jedlá sóda vyčistia vane a kachličky. Na koľajničky v sprche nalejeme trochu octu a kefkou vydrhneme. Vyčistí aj škáry medzi kachličkami a chrómové kohútiky, zrkadlá a kľučky. Sprchovú hlavicu ponoriť na 10 ´ do vody s octom. 2 šálky octu naliať do záchodu na noc. Pleseň odstránime roztokom z 3 lyžíc bieleho octu, l lyžičky bóraxu a 2 šálok horúcej vody. Nastriekať na steny, obklady a pod. Jediná šálka bieleho octu do posledného plákania: - bielizeň bude biela, ustáli farebné oblečenie, zbaví statickej el., bude mäkká a voňavá a zabije baktérie Keď farbí šatstvo namodro alebo nazeleno – pred 1. praním na 10 minút do neriedeného bieleho octu. Bieli ponožky a odstraňuje žltý nádych Pripálenú škvrnu od žehličky pretrieť octom Pokrčené oblečenie dať na vešiak a postriekať 1 diel octu a 3 diely vody. Jablčný ocot nepoužívať na pranie!!! Neriedený biely ocot odstráni škvrny po krvi, koly, farby na vlasy, kečupu a červeného vína, škvrny od potu, dezodorantu, kávy Odstraňuje pleseň Treba ním postriekať mravenisko Roztokom vody a octu utierame podlahu Odmastí radiátory, vetráky Nastriekať na staré tapety- pôjdu ľahšie dolu. Sadra pomalšie stuhne keď pridáme niekoľko kvapiek bieleho octu. Skrutky a matice – pridať trochu octu ak sú hrdzavé

Stavebník

Kedy vysádzať živý plot

Živé ploty z opadavých drevín s jednoduchým koreňovým systémom sa vysádzajú na jeseň po opadnutí lístia až do prvých mrazov a alebo skoro na jar do začiatku pučania. V krajoch, kde prvé mrazy prichádzajú zvlášť skoro, je lepšie počkať s výsadbou až do jari.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Tornaľa-Barca, Gemer, Gemerká Panica, Kaloša, Rašice, Rumince, Štrkovec, Žiar,
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang